Aby osiągnąć cel neutralności wszystkie gospodarstwa rolne na terenie Specjalnego Parku Narodowego muszą dostosować się do wymogów zrównoważonej gospodarki upraw i hodowli.
Najlepszym profilem każdego gospodarstwa będzie dywersyfikacja upraw i hodowli, tak aby hodowane zwierzęta były źródłem nawozu dla upraw, a uprawy źródłem pożywienia dla zwierząt.
W celu zwiększenia bioróżnorodności i budowania naturalnej odporności na szkodniki duże powierzchnie pól i pastwisk muszą być rozdzielone pasami szerokich miedz z zakrzaczeniami i zadrzewieniami, dzięki którym zwiększy się nawodnienie, ilość ptaków i drobnych drapieżników likwidujących niepożądane gryzonie i owady.
Zakazane są całkowicie środki bakteriobójcze, grzybobójcze, chwastobójcze oraz syntetyczne nawozy, pestycydy.
Unikać należy stosowania monokultur na dużych obszarach.
Wskazane będzie też pozostawianie raz na 3-4 lata pozostawianie pól odłogiem na 2 lata z wysiewem miejscowych gatunków roślin o wielogatunkowym składzie.
Chów zwierząt będzie możliwy w budynkach tylko w okresie zimowym.
Bydło, trzodę i drób należy wypasać na naturalnych pastwiskach z zastosowaniem nadzoru ludzi bądź elektronicznego.
Każdy budynek przeznaczony do hodowli musi być przystosowany do zbioru gnojówki.
W celu redukcji emisji spalin maszyny rolnicze o własnym napędzie będą mogły być wypożyczane przez prywatne spółdzielnie rolnicze.
W celu optymalizacji i zwiększenia opłacalności działalności rolnej wszystkie produkty z terenu Łyńsko- Zawkrzańskiego Specjalnego Parku Narodowego będą mogły być sprzedawane w sąsiednich miastach przez zrzeszenia sprzedawców z pierwszeństwem zbytu w sklepach spożywczych, gwarantowanymi cenami i być opatrzone certyfikatami ekologicznej produkcji.